تیتر خبرها
کد خبر: 9614

اهمیت تعطیلات برای سلامتی بدن

نیره ولدخانی

به‌نظر ‌سد هر فردی معتقد است که تعطیلات برای حفظ سلامتی بدن مفید است. اما آیا مطالعات علمی، چنین گفته ای را تائید می‌کنند؟ به‌گزارش تبیان؛ در پاسخ سئوال بالا باید گفت: «بله. یک تحقیق در سال ۲۰۰۰ نشان داد، داشتن تعطیلات منظم باعث طول عمر بیشتر و زندگی سالم‌تر می‌شود. تعطیلات به‌همراه خواب کافی، ورزش و سایر فعالیت‌های مربوط به این ایام، باعث کاهش اثرات مضر استرس بر بدن می‌شود». بیش از ۱۲۰۰۰ مرد در یک تحقیقی که برای تعیین سلامت قلب انجام می شد، شرکت کردند. این تحقیق بیش از نه سال ادامه داشت. این تحقیق نشان داد افرادی که بیشتر این سال‌ها را به تعطیلات رفته بودند، ۲۰‌درصد کمتر از کسانی که به تعطیلات نرفته بودند، دچار مرگ (با هر علتی) شدند. همچنین ۳۰‌درصد کمتر دچار مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی شدند. ارتباط بین رفتن به تعطیلات و کاهش میزان مرگ حتی با وجود درآمد کم (شرایطی که امکان رفتن به تعطیلات را افزایش می‌دهند) و با وجود بیماری (وجود بیماری قلبی ممکن است مانع رفتن به تعطیلات شود) برقرار بود. بعضی از دلایل مربوط به اثرات مفید تعطیلات را برای شما بیان می‌کنیم:
۱- تعطیلات باعث کاهش استرس می‌شود؛ زیرا ما را از استرس‌های همیشگی موجود در محل کار و خانه دور می‌کند. در طی تعطیلات، بیشتر احساس راحتی و آرامش می‌کنیم و افکار پریشان و مضطرب از ذهن ما خارج می‌شوند.
۲- تعطیلات و ایام فراغت، فرصتی خاص را فراهم می‌کند که به دیدن افراد فامیل و دوستان برویم. این کار باعث تجدید قوای بدن و کاهش اثرات مضر استرس می‌شود.
۳- برای بعضی افراد، تعطیلات بیشتر فرصتی برای داشتن یک خلوت درونی و شخصی‌ست که می خواهند با دقت در احوالات خود و کنکاش درون، مشکلات شخصی خود را حل کنند یا از این خلوت درونی لذت ببرند. تنهایی و خلوت گزیدن، یک خوشگذرانی و تفریح نیست، بلکه یک نیاز دوره‌ای‌ست.
۴- یکی از دلایل موجه برای رفتن به تعطیلات، داشتن ایامی خوش است. بسیاری از افراد به سختی کار می‌کنند و عموماً حقوق خود را پس‌انداز می‌کنند و صرفه‌جو هستند. ولی در تعطیلات می‌توانند برای خوش گذشتن، پول خود را خرج کنند. ایام تعطیلات فرصت مناسبی برای لذت بردن از نعمات خداوند، تفریح، شادمانی، تحقق رویاها، بهتر رفتار کردن و احساس مهم بودن است.
۵- تعیطلات باعث به‌وجود آمدن استقلال و آزادی در شما می‌شود تا وقتی که می‌خواهید کاری را انجام دهید، بتوانید به‌راحتی به آن عمل کنید. همچنین می‌توانید آزادانه در آرزوها و تخیلات خود سیر کنید. برای یک لحظه کوتاه، می‌توانیم از فشارهای ناشی از زندگی مدرن و ماشینی رها شویم و لذت یک زندگی ساده‌تر و آرام‌تر و به دور از قوانین خشک و بی‌روح را دریابیم. پس سعی کنید برای لذت بردن از ایام تعطیلات خود و داشتن احساس آرامش و آسودگی فراغ، به جاهایی بروید که آلودگی هوا و سر و صدای ماشین‌ها و شلوغی جمعیت در آنجا کمتر باشد، مانند روستاها و اماکن سرسبز و طبیعت زیبا.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۹/۱۱ -  شماره 286